Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Podprahová audio nahrávka - popis.

23. 03. 2010 17:34:33
Sestavit kvalitní a účinnou podprahovou nahrávku je z technického hlediska vcelku složitá záležitost. Je třeba především výkonný audio software, rychlý počítač a v neposlední řadě i znalosti z oblasti podprahového vnímání. U nás se tato technika netěší bohužel zvláštní oblibě, nicméně v Americe existuje institut, který se podprahovými vjemy zabývá již 40 let, http://www.monroeinstitute.org
Tak vypadá 1s Tak vypadá 1s "surové" podprahové audio nahrávky. V perexu je tatáž nahrávka, ale ve formátu mp3.Kolísek

Tóny v podprahové nahrávce.

Alikvotní částkový tón zní společně se základním tónem a je to celočíselný násobek. Jako nosné frekvence byly stanoveny a to ne náhodně základní tóny - komorní "A" 440Hz a tón "C" 256Hz. Další nosné frekvence jsou od těchto tónů odvozeny. Lidský mozek rozpozná spolehlivě asi deset různých zvuků znějících současně a určí jejich zdroj. Jedoucí automobil, zvuk zvonu, lidský hlas, atd. pokud však budou tlouci dva kováři stejným kladivem na přibližně stejné kovadliny, mozek nerozliší tento zvuk a my neurčíme kolik kovářů vlastně tluče. Proto jsou nosné frekvence u podprahových nahrávek stanoveny tak, aby se výškou tónu vždy lišily. Mozek takové rozdílné tóny snadno rozpozná a může na ně reagovat. Nosná frekvence však tvoří jen základ podprahové nahrávky a je dále zpravována proměnami frekvence a amplitudy a to tak, aby výsledná reakce mozku odpovídala cílům, kterých chceme dosáhnout. Mozku jsou předkládány frekvence, které za normálních podmínek nevzniknou a naše uši nejsou uzpůsobeny nízké frekvence registrovat, avšak úpravou amplitudy a posunem frekvence při stereo signálu s pomocí „mozku“, mohou vzniknout nízké frekvence v rozsahu 0,1 – 16Hz, na které mozek reaguje. Frekvence se dají na mozku změřit přístrojem EEG a jejich hodnota odpovídá, typickému stavu osoby. Jiná frekvence je naměřena při spánku a jiná při aktivní činnosti. Pokud mozek bude reagovat na určitou frekvenci, kterou mu předložíme, donutíme tím osobu chovat se podle toho, co předkládaná frekvence představuje. Známe-li hodnotu frekvence pro určitý stav osoby, máme v rukou siný nástroj, jak změnit chování a zvyky osoby na kterou podprahové signály působí.

Popis nahrávky.

Stálé stopy - jsou součástí všech nahrávek:
Nahrávka se skládá z osmi stop. První stopa je frekvenčně upravená principem DOVE, což je jméno německého vědce z 19.století, který dosáhl toho, jak do mozku dopravit nízkou frekvence mimo oblast naší slyšitelnosti, tedy mimo rozsah 16 - 20 000Hz. Zavedl tehdy, docela primitivním způsobem, k levému a pravému uchu rozdílné tóny a to 400Hz a 410Hz. Takový zvuk v normálních podmínkách nevznikne, obě naše uši slyší tedy frekvenčně přibližně stejný signál. Mozek respektive, mozkové hemisféry vyhodnotily tento nezvyklý vjem tak, že jednotlivé frekvence při porovnávání od sebe odečetly a mozek reagoval jen na rozdíl těchto signálů, což bylo v tomto případě 10Hz. Pokud víme při jaké činnosti je určitá frekvence v rozsahu 0,1 - 16Hz aktivní, můžeme mozku tuto frekvenci vnutit a dosáhnou toho, aby mozek reagoval podle toho, co tato frekvence představuje. První stopa 10Hz, upravená principem DOVE, působí prakticky celou dobu nahrávky, jen začátek a konec je během 20s utlumen k nule. Nosná vlna této frekvence je 440Hz, komorní "A".
Druhá stopa je upravená amplitudově a to tak, že amplituda stoupá od nuly do maxima při frekvencí 10Hz, 10x za sekundu. Zde je využit princip dvou ladiček, rozezníme-li jednu ladičku a vedle postavíme druhou, po krátké době i tato druhá ladička bude znít stejným tónem. Posloucháme-li takový signál, mozek se chová jako druhá ladička a po krátké době, asi 5 minut, rezonuje ve stejné frekvenci. Druhá stopa je upravená stejným způsobem jako u první stopy. Nosná vlna je šum.
Proč frekvence 10Hz? Jak se při této frekvenci mozek chová? Při mozkové frekvenci 10Hz se ve zvýšené míře uvolňuje serotonin, který se v centrálním nervovém systému účastní především procesů, které se podílejí na vzniku nálad. Jeho nedostatek způsobuje snížení přenosu nervových vzruchů, čímž se snižuje nálada, člověk upadá do deprese, projevuje se podrážděně až agresivně a špatně spí. Při 10Hz se aktivuje bdělost, především zásluhou zvýšení hladiny norepinefrinu, který se chová jako hormon stresu a ovlivňuje části lidského mozku, kde vznikají impulsy pozornosti. Zároveň se sníží hladina melatoninu, což je hormon produkovaný epifýzou, nadvěskem mozkovým. Epifýza je součást mezimozku, také známá jako šišinka. Tento hormon patří do skupiny inhibičních, utlumujících, odbourává bolesti hlavy, zrychluje čtení a působí blahodárně na paměť. Utlumí však i sexuální aktivitu.
Stejný postup jako v prvních dvou případech je i při vytváření dalších stop, stopy 3 a 4. Frekvence však není 10Hz, ale 7,83Hz a nazývá se Schumann rezonance a je to frekvence magnetického pole Země. Způsobuje uklidnění, duševní uvolnění, aktivuje paměť. Vlivem zvýšené činnosti hypofýzi dochází k uvolňování růstového hormonu, k vytváření svalové hmoty, posiluje učení a je patrný i efekt omlazení. Nosné frekvence těchto stop jsou odvozeny od základních tónů a šumu různého zabarvení.

Pohyblivé frekvence:
Stejný postup jako v předcházejících případech je i při vytváření dalších stop, stopy 5 a 6. Mozková frekvence se však pohybuje v rozmezí, které je charakteristické pro určitou činnost a je u každé nahrávky jiná a podporuje cíl, který chceme dosáhnout. Nosné frekvence těchto stop jsou odvozeny od základních tónů a šumu různého zabarvení.

Sugestivní podprahová sdělení:
Sedmá stopa je velmi důležitá a vychází z principů hypnózy, vyřešená technicky, tedy bez účasti kvalifikovaného pracovníka. Jsou to holé věty v první osobě s jednoznačným zaměřením na splnění daného cíle. Tato sdělení jsou namluvena počítačem s naprosto stejnou hlasitostí a rychlostí a jsou pro naše podvědomí na maximální možné srozumitelnosti. Na rozdíl od hypnózy, kde fungují vědomé kontrolní mechanismy, chránící před realizací nebezpečných a kriminálních skutků, u podprahové sugesce jsou všechny kontrolní mechanismy vyřazeny z činnosti a my aniž si to uvědomujeme, konáme podle sugestivních sdělení. Z těchto důvodů by měla podprahová nahrávka pocházet z důvěryhodného zdroje. Na tato sdělení je opět namodulována frekvence 2Hz - regenerace nervové soustavy.

Zvuková kulisa:
Poslední osmá stopa je v podstatě maskovací je to většinou hudba nebo zvuky přírody. Hlasitost této stopy je prioritní a ostatní stopy v ní téměř zanikají, jsou však při zvýšené pozornosti slyšitelné. Podvědomí však brilantně rozpozná obsah podprahové nahrávky a ovlivňuje mozek o poznatky, které získalo z této nahrávky. I na tuto zvukovou kulisu je namodulována frekvence 1Hz, pocit pohody, harmonie a rovnováha. Tato stopa sama o sobě má relaxační účinky a zde je možné vyřknou pravidlo HUDBA LÉČÍ.

Nahrávka je pořízena ve formátu .wav a je sloučena do formátu .mp3. Toto sloučení nemá na kvalitu nahrávky žádný vliv, avšak velikost souboru se 10x zmenší. Přesto velikost 30.minut audio nahrávky ve formátu .mp3 je asi 30MB.
Kvalitní podprahová audio nahrávka je především technický problém. Mimo stálých stop 10Hz a 7.83Hz obsahuje nahrávka další stopy, které podporují realizaci vybraného cíle. Žádná frekvence není náhodně vybraná, existuje seznam frekvencí naměřených na mozku při určité lidské činnosti. Mozkové frekvence navozují pouze vhodné stavy, ale ke splnění určitého cíle jsou určena podprahová sugestivní sdělení. Podprahová sugestivní sdělení jsou zásadně pozitivní holé věty, charakterizující vybraný cíl. Jedná se zpravidla o 5 vět, neustále se opakujících v rozmezí 4 sekund. Pozitivní musí být proto, že je pravidlo – předkládáme-li mozku pozitivní zprávy budeme se chovat pozitivně, předkládáme-li mozku negativní zprávy budeme se chovat negativně. Podvědomí nezkoumá zda je pro nás něco výhodné nebo není a proto jsou sugestivní podprahová sdělení velmi důležitá, aby celá nahrávka ve svém výsledku nebyla kontraproduktivní.
Nahrávka sloučená do formátu mp3. má naprosto stejný zvuk jako v surovém stavu, ale po sloučení je téměř nemožné určit co je v nahrávce opravdu obsaženo. Ve formátu mp3 je možné měnit pouze celkovou hlasitost, nikoliv obsah jednotlivých stop.

Kolísek /senior/.

www.interierkm.cz/r.html

Autor: Miroslav Kolísek | úterý 23.3.2010 17:34 | karma článku: 14.44 | přečteno: 3982x

Další články blogera

Miroslav Kolísek

Koloidní stříbro - přírodní antibiotikum.

Nejste zdravotně v pořádku ? Zkuste koloidní stříbro Koloidní stříbro je širokospektrálním přírodním antibiotikem, které nejenže nemá negativní dopad na organismus, ale umí dokonce regenerovat tkáně.

22.3.2016 v 19:00 | Karma článku: 5.40 | Přečteno: 374 | Diskuse

Miroslav Kolísek

Přírodní antibiotikum - koloidní stříbro.

Nejste zdravotně v pořádku ? Zkuste koloidní stříbro Koloidní stříbro je širokospektrálním přírodním antibiotikem, které nejenže nemá negativní dopad na organismus, ale umí dokonce regenerovat tkáně.

22.3.2016 v 17:11 | Karma článku: 8.17 | Přečteno: 512 | Diskuse

Miroslav Kolísek

Jak zjistit, jak na tom jsme ?

Neexistují nevyléčitelné nemoci, jen nevíme jak je léčit a mnohdy ani nemáme tušení, že nějakou nemoc máme. Řada tělesných nedostatků nebolí, pokud jsou v ranném stádiu a až propuknou je již z pravidla pozdě.

7.7.2015 v 0:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 211 | Diskuse

Miroslav Kolísek

Obchod s Čínou...

Není to tak dlouho co prezident Zeman navštívil čínskou lidovou republiku a sním byla i řada podnikatelů chtivých obchodovat s touto zemí. Nevím jak dalece má Čína zájem od nás odebírat nějaké výrobky, protože v Číně se vyrábí kde co, každopádně hledá spíše odbytiště pro svou výrobu.

24.2.2015 v 10:05 | Karma článku: 4.93 | Přečteno: 538 | Diskuse

Další články z rubriky Osobní

Jan Jílek

Dlouhej vlas, outlej pas

Projeli jsme si včera k večeru kompletně leporelo, které jsem onehdy inzeroval jako, „Láska a rokenrol,” ale rozhodl jsem se, že se bude jmenovat „...bližního svého.”

29.5.2017 v 12:54 | Karma článku: 8.10 | Přečteno: 414 | Diskuse

Iva Marková

Hledání kořenů

Někdy člověk zaslechne volání. Nelogické, neodbytné, silné. Většinou si s ním neví rady - přehluší ho, ignoruje a dělá, že není. Někdy ho ale poslechne a jde za ním...

28.5.2017 v 20:39 | Karma článku: 14.81 | Přečteno: 213 | Diskuse

Jan Jílek

Řekni "Ne!" A udržíš si sebeúctu

Většina lidí chápe, že spolupráce je nejvýhodnější způsob existence v lidské komunitě. Zároveň si většina lidí neuvědomuje, že tohle je největší páka všech možných manipulantů.

28.5.2017 v 14:06 | Karma článku: 23.17 | Přečteno: 648 | Diskuse

Jiří Jiroudek

I Ty Brute? Alles gute!

Český vicepremiér Pavel Bělobrádek se začátkem června zúčastní sjezdu sudetoněmeckého sdružení v Augšpurku. Zatím(!) nejvýše postavený politik, který se sjezdu zúčastní. Loni se sjezdu zúčastnil ministr kultury Herman.

28.5.2017 v 3:27 | Karma článku: 25.13 | Přečteno: 808 | Diskuse

Brigita Tóthová

Neskutečně skutečný příběh

Miluji ty momenty, kdy se stávám součástí příběhu, jehož vyústění přijde až za pár týdnů, měsíců či let. Kostky do sebe zapadnou a zbude jen radost a pusa otevřená úžasem.

27.5.2017 v 8:00 | Karma článku: 7.97 | Přečteno: 237 | Diskuse
Počet článků 41 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1245

Nestandardní postupy a neobvyklé přístroje pro zlepšení zdraví a spokojenosti.
www.regenclub.cz

Seznam rubrik

Oblíbené články

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.